Notice: Trying to get property of non-object in /home/users/wachowicz/public_html/wp-content/themes/wachowiczstudio/page.php on line 11

O mnie

Monika Wachowicz


Foto: Amelia-Helena Mazur

Jestem absolwentką filozofii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Nauk Społecznych. Od 2004 r. jestem aktorką Teatru A Part w Katowicach, którego dyrektorem i reżyserem jest Marcin Herich. W teatrze pełnię także funkcję wiceprezesa.  Od 2007 r. biorę udział w produkcji i organizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Sztuk Performatywnych A PART w Katowicach oraz prowadzę Studio Aktorskie A PART przy Teatrze (2016 – 2017, 2018 – 2019).

Przygotowałam z siostrą Małgorzatą Wachowicz wieczór poetycki, performens CIAŁO, który miała swoja premierę w 2015r w Katowicach. Mamy przyjemność dzielić się tym wieczorem w wielu atrakcyjnych miejscach na mapie Śląska. Rok później w 2016r wyreżyserowałam swoje solo pt. V prezentowanym m.in na Festiwalu A Part w Katowicach, Festiwalu Teatrów Niezależnych Andromedon w Tychach oraz Festiwalu Lalka Też Człowiek w Warszawie. W 2017r Joanna Nowicka, która jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalizująca się w fotografii portretowej, reportażowej zaprosiła mnie do współpracy i powstał cykl fotografii pt. „Cząstki”. Od początku 2018r pracowałam nad kolejnym monodramem pt. W ZAWIESZENIU, tym razem zaprosiłam do współpracy artystę, aktora, reżysera, performera,  Artiego Grabowskiego, który wyreżyserował ten spektakl na podstawie tekstów Marty Paradeckiej.  Spektakl miałam zrobić razem z Martą, przez kilku lat rozmawiałyśmy o tym projekcie,  jej śmierć przerwała nam tą możliwość. Dając słowo Marcie kontynuowałam prace nad monodramem z Artim, pierwszy pokaz odbył się 18.11.2018r w Teatrze Rozbark w Bytomiu, premiera odbyła się 5.01.2019r również w Teatrze Rozbark.

Jestem absolwentką Lart Studio w Krakowie – wydział aktorski (2003 – 2004).

W 2010 uzyskałam dyplom dla aktora dramatu wydany przez Związek Artystów Scen Polskich w Warszawie.

2011 ukończyłam Kurs Pedagogiczny dla Instruktorów ARA organizowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

W 2011 otrzymałam Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2011, 2014).

W latach 1998 – 2002 związana byłam z będzińskim Teatrem Treści Przenośnych, w 2004 r. występowałam w spektaklach katowickiego Teatru Cogitatur. W ramach działalności w Teatrze A PART współpracowałam jako aktorka także z Gliwickim Teatrem Muzycznym i Teatrem Lalek Banialuka w Bielsku-Białej (przedstawienie „Tsunami”) oraz teatrem Cantabile 2 w Vordingborg w Danii i Theaterlabor Bielefeld z Niemiec (spektakl „Labirynt Wenus”, ,,Haiku” „Kunstlerspiele” oraz ,,W dżungli historii. Variete” ) oraz z Teatrem Tańca Amareya z Gdańska w spektaklu “Cztery”. Z Teatrem A Part brałam udział w koprodukcji z Theaterlabor Bielefeld z Niemiec i Leith Theatre w Edynburgu w Szkocji w projekcie zatytułowanym „The Last Days of Mankind” („Ostatnie dni ludzkości”) wg dramatu austriackiego pisarza Karla Krausa pod tym samym tytułem. Spektakl miał swoją pierwszą odsłonę w Leith Theatre w listopadzie 2018 r, został zaprezentowany sześciokrotnie. Spektakl reżyserują John Paul McGroarty i Yuri Birte Anderson przy współpracy reżyserskiej Marcina Hericha i Siegmara Schroedera, zaś muzykę do spektaklu skomponował zespół The Tiger Lillies, który zagrał w przedstawieniu na żywo. Kolejna odsłona projektu odbyła się w Katowicach podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part (8 i 9 czerwca 2019) oraz kolejna przed nami w Bielefeld w Niemczech (jesienią 2019).

W 2009 r. założyłam wraz z dwoma aktorkami, Karoliną Pietrzykowska z Krakowa i Ewą Balzer z Berlina Kobiecą Grupę Teatralną KoME. W ramach tej współpracy podczas kilkumiesięcznej rezydencji w teatrze Cantabile 2 w Danii powstał międzynarodowy projekt „DNA”, który uzyskał wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury Danii (program „DIVA” – „W kierunku doświadczenia teatru międzykulturowego i autobiograficznego”). Spektakl prezentowany był w Polsce za granicą.

Wybrane wydarzenia i działania

*Udział w etiudzie szkolnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (aktorka, 2001).
*Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part (Katowice) – współpraca organizacyjna i artystyczna (organizator imprez, od roku 2007 do teraz).
*Warsztaty teatralne w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Progress z Żor (instruktor teatralny, 2007).
*Udział w wizualizacjach zespołu Muariolanza (ambient jazz) w Katowicach (tancerka, performerka od 2007 do 2011).
*Instruktor teatralny w Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej (2007 – 2008).
*Będzińskie Spotkania Teatralne (jury oraz instruktor teatralny, 2008, 2011, 2014).
*Warsztaty teatralne w Centrum Kultury w Połczynie Zdroju (instruktor teatralny, 2009).
*Warsztaty teatralne w Oerkenfortet w Kopenhadze (instruktor teatralny, 2009).
*Warsztaty teatralne w Academy of Performing Arts w Pradze (wykładowca, 2009).
*Warsztaty teatralne w Połczynie Zdroju podczas Połczyńskich Impresji Teatralnych (instruktor teatralny, 2010).
*Warsztaty teatralne w Pawłowicach podczas X oraz XV Pawłowickich Spotkań Teatralnych “Melpomania” (instruktor, 2011, 2017).
*Warsztaty teatralne w Katowicach podczas ferii zimowych w Muzeum Śląskim w Katowicach (instruktor teatralny, 2012).
*Warsztaty teatralne w Buczkowicach podczas XIII Miniatur Teatralnych (instruktor teatralny, 2012).
*Warsztaty teatralne w Katowicach podczas „lato z teatrem” w Muzeum Śląskim w Katowicach (instruktor teatralny, 2012).
*Warsztaty Teatralne w Żorach podczas „Weekend na wesoło” w Domu Kultury w Żorach ((instruktor teatralny, 2013, 2014).
*Festiwal Bamberka 2013 w Gorzowie Wielkopolskim ( jury, 2013).
*XVIII Triada Teatralna w Dębnowskim Ośrodku Kultury (instruktor teatralny, 2014)
*Warsztaty teatralne w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach (instruktor teatralny, 2014, 2015, 2016,2017, 2018).
*XXIII, XXIV Dziecięcy Festiwal Teatralny w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerionce-Leszczynach (instruktor teatralny, jury, 2017, 2018).
*Publikacja tekstu ,,Ciało słowem się stało” w projekcie III książki ,,Sztuka (w) edukacji” w Galerii BWA w Katowicach (2017).
*Warsztaty teatralne w BWA w Katowicach w ramach projektu DO SZTUKI GOTOWI START (instruktor teatralny, 2017).
*Publikacja tekstu ,,Ciało słowem się stało” wraz z ćwiczeniami w projekcie “Wymiennik” Edukacja artystyczna w obiegu otwartym w Galerii BWA w Katowicach (2018).
* Warsztaty teatralne ,,Ciało” w Teatrze A PART w Katowicach, marzec, maj (instruktor teatralny, 2018).
Warsztaty teatralne w ramach On Off Niezależnie w Olsztynie (instruktor teatralny, 2018).

Inne
Wyróżnienie jury dla projektu solowego „Klepsydra” Teatru A PART podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim za „bezkompromisowość w podjęciu tematu pustki i samotności” (2008).

W ramach obrony pracy magisterskiej w 2009 zatytułowanej „Władza poznawcza jako źródło cierpień człowieka” przygotowałam solowy projekt teatralno–filozoficzny zatytułowany „Podwójne życie”, zaprezentowany w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Był to pierwszy przypadek w historii Wydziału Nauk Społecznych UŚ, aby częścią obrony pracy magisterskiej z filozofii były działania taneczno-teatralne.

Monika Wachowicz ,,Ciało słowem się stało”. Strona 56 – 64

Linki
http://www.rafalpudlo.pl

http://www.apart.art.pl

http://www.joannanowicka.com